ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9801084
*
nr 980 1084
GOUACHE
Elvi Touden, Kustmotiv med hus, 16x23,
Elvi Touden, Kustmotiv med hus, 16x23
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday September 14 2015
at 20:36:48
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/9 17:50:25
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller elvi touden gouache kustmotiv med hus täckfärg vattenfärg
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 2200
Auction ends
today
20 maj at 20:45
-
8141 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Struwe, blomma. Wate..//
Auction ends
today
20 maj at 20:05
-
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Present: SEK 350
Auction ends
today
20 maj at 20:03
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
today
20 maj at 20:39
-
7082 WATERCOLOURS
2 pcs, Harry Wichmann (1916-1993), Sweden. Signed,..//
Auction ends
today
20 maj at 20:01
-
7363 MIXED MEDIA
Erik Jerken (1898-1947), Sweden. Signed, dated 194..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 20:37
*
GOUACHE
nr 980 1084
GOUACHE
Elvi Touden, Kustmotiv med hus, 16x23,
Elvi Touden, Kustmotiv med hus, 16x23
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday September 14 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
14/9 17:50:25 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller elvi touden gouache kustmotiv med hus täckfärg vattenfärg
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 2200
Auction ends
today
20 maj at 20:45 -
8141 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Struwe, blomma. Wate..//
Auction ends
today
20 maj at 20:05 -
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Present: SEK 350
Auction ends
today
20 maj at 20:03
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
today
20 maj at 20:39 -
7082 WATERCOLOURS
2 pcs, Harry Wichmann (1916-1993), Sweden. Signed,..//
Auction ends
today
20 maj at 20:01 -
7363 MIXED MEDIA
Erik Jerken (1898-1947), Sweden. Signed, dated 194..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 20:37